corek-otu-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri

Çörek Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Birçok kutsal kitaplarda ismi geçen, genellikle şifalı bitki olarak bilinen çörek otu, binlerce yıldır kullanılan bir bitkidir. Günümüze kadar birçok çeşitli araştırmaya konu olmuştur. Bilinen en önemli özelliği ise kanserli hücrelerin temizlenmesinde etkili olması ve kansere karşı koruyuculuğudur. Bu konularla ilgili ciddi sayıda araştırma yapılmıştır ve olumlu sonuçlar görülmüştür. İslam kültürünün egemen olduğu dönemlerden, Antik Yunan dönemlerine hatta Eski Mısır’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada kullanılmıştır.

Günümüzde ise birçok ülkede çeşitli hastalıklardan korunmak için ve hastalıkların tedavi edilmesi için kullanılmaktadır. Sayısız faydası olan çörek otunun en bilinen etkileri, ağrıları hafifletmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, astım hastalarının tedavilerinde etkili olmasıdır.

Tüm bu faydalar son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde kesinleşmiştir. Günümüzde artık birçok kişi herhangi bir sağlık sorunu olmasa da çörek otunu kullanmaktadır.

Çörek Otu Nedir?

Çörek Otu Nedir?Ülkemizde hemen her bölgede yetişen ve dünyada kendisine birçok yetişme alanı bulan çörek otu, ince yapraklı ve otsu bir tarla bitkisidir. Çörek otu olarak kullanılan siyah küçük susamsı tanecikler, bitkinin dallarında yetişen kapsüller içindeki tohumlardır. İçeriğinde birçok vitamin ve molekül bulunduran çörek otu, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok etkilidir. Hatta bazı ilaçların üretiminde de ham madde olarak kullanıldığı bilinir. İçeriğinde protein, bitkisel yağlar bol miktarda bulunmaktadır. Bunun dışında yeterli miktarda A vitamini, C vitamini, B vitamini ve fosfor içerir.

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Yüksek oranda C vitamini içerdiği için antioksidan olma özelliği bulunur. Bu nedenle omega-3 takviyesi alımında antioksidan olarak kullanılabilir.

Vücutta iltihap oluşmasını engelleyici maddeler içermektedir. Bağışıklık sistemi güçlendiğinden mikroplara taviz verilmez. Özellikle eklem iltihaplarında çok etkilidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olan çörek otu kansere yakalanma riskini azaltır. Prostat ve meme kanserinde yavaşlatıcı etkisi vardır.

Çörek otunun bir diğer faydası ise karaciğeri korumasıdır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda karaciğer kanseri hastalığına karşı koruyuculuğu tespit edilmiştir.

Kandaki şeker miktarını düşürücü etkisi vardır. İnsülinin salgılanmasını sağlayan pankreasta beta hücrelerini harekete geçirdiği gözlenmiştir.

Almanya’da yapılmış olan bir araştırmada ise çörek otunun alerjik hastalıklarda da kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Bronşitli astım, alerjik astım, bahar nezlesi hastalıklarına yönelik yapılan araştırmada çörek otunun büyük oranda faydası olduğu gözlemlenmiştir.

Mide zarında tahrişe neden bazı durumlarda bu dış etkenlere karşı mide zarını korur hatta bazen iyileşmesinde yardımcı olur.

Çörek otu kullanımı nefes borusu adalesini genişletme etkisi bulunduğundan nefes darlığında da rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır.

Kalp rahatsızlıklarında kalp sağlığını koruyucu etkisi bulunan çörek otunun içinde bulundurduğu timokinon maddesi sayesinde rahatsızlığa yol açan homosistein oranını düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Vücuttaki homosistein oranı, besinlerle alınmakta olan folik asit, B6 ve B12 vitaminlerinin düzenlenmesi dışında genetik faktörler ve hormonların etkisine bağlı olarak düzenlenir. Homosistein oranı yüksek olan kişilere folik asit, B6 ve B12 vitaminlerini kullanmaları önerilir.

Bir yorum yapın

UYARI

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik hastalıkların tanı ve tedavisi için kullanılamaz. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurunuz.  112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sistemini kullanarak doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.
Uyarı!
Sohbet Başlat
1
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?