Düzenli Spor

Düzenli Spor Yapmak Size Ne Kazandırır ?

Küçük yaşlarda edinilen düzenli spor yapma alışkanlığı ömür boyu sürdürülebilir. Spora her yaşta başlayabilirsiniz ancak vücudun gelişme çağında yapılan egzersizler, çocuk gelişimini olumlu yönde etkilemesinin yanı sıra gelecekte ulaşılacak yaşam kalitesini artırır. Küçük yaşta spora başlayan kişiler planlama alışkanlığı kazanır ve rutinleri düzenleme konusunda yeteneklerini geliştirir.

Düzenli spor yapan kişiler ileri yaşlarda oluşabilecek kemik erimesi riskini azaltırlar. Yaşlanmaya bağlı olarak zayıflayan kemik dokuları zamanla darbelere ve burkulmalara karşı dayanıksız hale gelir ve kemik kırılmaları sık yaşanır. Düzenli olarak yapılan egzersizler kemik kas ve kemik direncini koruduğundan yaşlanmanın neden olacağı tahribat seviyesi en aza indirilir. Ayrıca hareketsizlikten kaynaklanan yağlanma sorunları ve aşırı kilonun beraberinde getirdiği eklem ağrıları, yalnızca düzenli yürüyüş yaparak dahi önüne geçilebilecek rahatsızlıklardır. Düzenli spor yapmak varis, bel ağrısı, bel ve boyun fıtığı gibi rahatsızlıkların oluşumunu engeller.

Kadınların sıkça şikayet ettiği selülit oluşumu da düzenli egzersizlerle önlenebilir. Selülit ve cilt bakım kremleri ancak doğru bir sıkılaşma egzersizine yardımcı işlev edinebilir. Dış görünüşünüz kozmetikler yardımıyla iyileştirilebilir, vücudunuzun bütün fonksiyonlarının gelişmesi ve iyileşmesi ise düzenli egzersizlerle mümkün olur.

Benzer şekilde, günümüzde fazla kilolardan kurtulmak için de kısa yollar bulunduğu iddia edilmekte ve çeşitli yan ürünlerle her gün bir “zayıflama formülü” açıklanmaktadır. Kilo vermek egzersiz ve beslenme işbirliği ile planlanması gereken detaylı bir süreçtir ve vadedilen kısa yollar çoğu zaman beklenmeyen yan etkilerle sonuçlanabilir. Spor yapmaksızın şok diyetlerle verilen kilolar çok geçmeden vücudumuza geri dönerler.

Baş ağrısı, depresyon ve yalnızlık hissi de düzenli egzersizlerle önüne geçilebilecek rahatsızlıklardır; zira sportif aktiviteler vücudumuzda mutluluk veren endorfin ve serotinin hormonu salgılanmasını sağlar. Bu sayede düzenli olarak spor yaparak hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklı bir gündelik yaşama ulaşırız. Özellikle şehir hayatında stres ve yalnızlık ile baş etmek zorunda kalan bireyler, sportif aktiviteler aracılığıyla bir “kaçış noktası” ve “sosyalleşme alanı” kazanmış olur.

Düzenli olarak spor yapan kişilerin ciltleri, yapmayanlara oranla daha hızlı yenilenir. Spor sırasında uygulanan nefes egzersizleri oksijen soluma yeteneğimizi ve kan dolaşımı sistemimizi geliştirir. Sağlıklı bir solunum ve dolaşım sistemi, vücuttaki tüm hücrelerin dengeleri bir şekilde beslenmesini sağlayarak cildin canlı ve parlak formunu korumasına yardımcı olur.

Bizimle İletişime Geçin

Artık sağlığınıza iyi bakmanın vakti geldi! Sizde hemen merak ettiklerinizi bize sorun.

UYARI

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik hastalıkların tanı ve tedavisi için kullanılamaz. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurunuz.  112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sistemini kullanarak doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.
Uyarı!
Sohbet Başlat
1
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?