Kimyonun-içerdiği-zengin-besinler-saç-sağlığını-koruma-noktasında-da-ciddi-katkıda-bulunurlar.

Kimyonun Faydaları

Kimyon yemek kültürümüzün vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi. Pekiyi biliyor musunuz kimyonun faydaları nelerdir? Pek çoğumuz  kimyon faydaları hakkında bilgi sahibi değiliz. Kimyon çayı olduğundan bile haberdar olmayanlarımız vardır.

Baharat olan kimyon, olgunlaşmış tohumların kurutularak, öğütülmesinden elde edilir.

Kimyon Nasıl Kullanılır

Değindiğimiz gibi kimyon, baharat olarak yemeklerde aroma verici ve koku bastırıcı olarak kullanılır. Başta et yemekleri olmak üzere, hamur işleri ve hatta sebze yemeklerinde dahi kimyon kullanılabilir. Kimyon miktar olarak dengeli tüketilmelidir. Acı bir baharattır ve tat vermek isterken yemeğin tadını bozabilir. Kimyon ayrıca çay olarak da kullanılmaktadır. Tabii çay olarak tüketiminde çok dikkatli olunması gerekir, aşırı tüketimi tehlikelidir.

 

Kimyonun Faydaları

  • Sindirim sisteminin düzenlenmesi
  • Safra gazlarının atılması
  • Metabolizmanın düzenlenmesi
  • Yüksek demir içeriği ile dolaşım sistemine faydalı olması
  • İmmün sistemi güçlendirmesi
  • Üst solunum yolları üzerinde olumlu etkileri
  • Karaciğer fonksiyonlarını düzenlemesi
  • Gaz oluşumunu engellemesi, Varol gazın kolayca atılmasına yardımcı olması

Kimyonun genel olarak bilinen faydalarındandır.

Kimyon şifalı bitkiler klasmanında yer alır. Pek çok olumlu etkisi vardır. Beyin fonksiyonlarını hızlandırdığını kanıtlayan araştırmaların yanında, geciken adet döneminin düzenlenmesine de yardımcı olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Bir yorum yapın

UYARI

Bu web sitesinde yer alan hiçbir içerik hastalıkların tanı ve tedavisi için kullanılamaz. Bu web sitesini ziyaret eden her kullanıcı site kullanım koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılır. Karşılaştığınız sağlık sorunları ve alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuza başvurunuz.  112 Acil Yardım numarasından acil destek alabilir, 182 Hekim Randevu Sistemini kullanarak doktorunuzdan muayene için randevu alabilirsiniz.
Uyarı!
Sohbet Başlat
1
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?